Material Xperience is known for its high-profile speaker programme, which includes renowned (inter)national architects, scientists, designers and other experts. For the first time in the history of the fair, there will be two simultaneous theatre programmes running on the exhibition floor, providing a line-up of 55 speakers who will share their knowledge and experience with audiences.

 

Keep an eye on our social media channels for updates about Material Xperience, or subscribe to our newsletter.

Material Xperience theatre

Tuesday morning 13 March
Session: “Meet the Future of… Products”

 

 

 

 

 

 

Tuesday afternoon 13 March
Session: “Meet the Future of… Mobility”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wednesday morning 14 March
Session: “Meet the Future of… Architecture

 

 

 

 

 

 

Lunch session: Michel Oprey & Beisterveld

 

 

 

Wednesday afternoon 14 March
Session: “Meet the Future of… Fashion & Workwear

 

 

 

 

 

 

 

 

Thursday morning 15 March
Session: “Meet the Future of… Interior”

 

 

 

 

 

 

 

 

Lunch session: INSIDE/INSIDE

 

 

Thursday afternoon 15 March
Session: “Meet the Future of… Graphic & Packaging”

 

11.00 – 11.30     Marcel Vroom (MVAVD and NPK Design)

 

11.30 – 12.00     Anouk Groen

 

12.00 – 12.30     Roland van Straten

 

12.30 – 13.00     Caroline Prisse (Tetterode)

14.15 – 14.45     Erik Tempelman (Associate professor Design Engineering at TU Delft)

 

14.45 – 15.15    Adriaan Beukers

 

15.15 – 15.45     Tom Schiller (Mokumono)

 

15.45 – 16.15     Jeroen Droogsma (Vripack)

 

16.15 – 16.45     Rene de Vries (Aito-Touch)

 

 

11.00 – 11.30     Ulrich Knaak (Professor Design and Construction at TU Delft)

 

11.30 – 12.00     Lisa Rammig (EOC London)

 

12.00 – 12.30     Kasper Guldager Jensen (architect MAA)

 

12.30 – 13.00     Ana Maria Anton (ETH Zurich)

 

 

13.15 – 14.00    Hans van Wolde (Beluga loves you)

 

 

 

 

14.15 – 14.45   Yassine Salihine (Footwearists)

 

14.45 – 15.15     Ellen Mensink (Loopalive)

 

15.15 – 15.45 Aniela Hoitink (Neffa)

 

15.45 – 16.15   WEAR sustain pitches with Marina Toeters & Jasna Rokegem

 

16.15 – 16.45    WEAR sustain panel with Ingrid Willems (Datascouts)

11.00 – 11.30     Odette Ex (Ex Interiors)

 

11.30 – 12.00     Simone de Waart (Material Sense)

 

12.00 – 12.30     Nienke Hoogvliet

 

12.30 – 13.00     Tjeerd Veenhoven

 

 

 

13.15 – 14.00     INSIDE/INSIDE founders Edwin van Noort (DGBC), Mantijn van Leeuwen (Nibe), and Odette Ex (Ex Interiors)

 

 

14.15 – 14.45     Christiaan Jansen

 

14.45 – 15.15     Willy Mooren

 

15.15 – 15.45     Caroli Buitenhuis (Green Serendipity)

 

(Programme subject to change)

Partner theatre

Tuesday morning 13 March
Session: “Creative Heroes Talks”

 

 

 

 

 

Lunch session: Interface

 

 

Tuesday afternoon 13 March
Session: “Booming Bamboo”

 

 

 

 

 

 

 

 

Wednesday morning 14 March
Session: “Terrific Textiles

 

 

 

 

 

Wednesday afternoon 14 March
Session: “CIRCL

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Thursday morning 15 March
Session: “Great Graphics”

 

 

 

 

 

 

Thursday afternoon 15 March
Session: “Broeinest Live”

 

 

 

10.45 – 11.15    Teresa van Dongen

 

11.15 – 11.45    Samira Boon

 

11.45 – 12.15    Floris Schiferli

 

13.15 – 13.45     Leonne Cuppen (Yski Connect)

 

 

14.00 – 14.30     Pablo van der Lugt (Moso)

 

14.30 – 15.00     Jurjen de Gans (Search)

 

15.00 – 15.30      Marc Bokeloh (Bambooder)

 

15.30 – 16.00      Chris Kabel

 

 

10.45 – 11.15    Mark Lepelaar (HvA)

 

11.15 – 11.45    Peter Bos (Texperium)

 

11.45 – 12.15    Eva van der Bruggen (Fashion for Good)

 

 

14.00 – 14.30     Rik Ruigrok (Herso)

 

14.30 – 15.00     Petran van Heel (ABN AMRO)

 

15.00 – 15.30      Hans Hammink (Architecten Cie)

 

15.30 – 16.00     Johan-Paul Borreman (Derix)

 

16.00 – 16.30     Noor Huitema (Copper8)

 

15.30 – 16.00      Chris Kabel

 

 

10.45 – 11.15    Daan de Haan

 

11.15 – 11.45    Kathrin van Stuckenberger (Gmund)

 

11.45 – 12.15    Jeff van Dijk

 

 

14.00 – 14.10    Intro Material Rebels x Broeinest Heritage

 

14.10 – 14.35     Gispen Heritage

 

15.00 – 15.10     Intro Material Rebels x Broeinest Nature

 

15.10 – 15.35     Forbo Marmoleum Cacao

 

15.35 – 16.00     Influenced by Nature: Christien Meindertsma & Diana Sherer

 

16.00 – 16.10     Intro Material Rebels x Broeinest Recycled

 

16.10 – 16.35      Kvadrat Really

 

16.35 – 17.00     Influenced by Recycling: Overtreders W

 

 

(Programme subject to change.)